Na zakończenie projektu "Transfer wiedzy w Euroregionie - wykorzystanie technologii sieciowych 5G w rolnictwie" odbyły się dwudniowe warsztaty projektowe w Świeradowie Zdrój.
Zainteresowanie było większe niż początkowo zakładano, gdyż w warsztatach wzięło udział 17 uczestników z Dolnego Śląska i Wschodniej Saksonii. W roli prelegentów zaproszeni zostali Till Kunkel z Działu Cyfryzacji Rolnictwa Saksońskiego Urzędu ds. Środowiska, Rolnictwa i Geologii oraz Boris Seidel z Wydziału Usług Ekosystemowych przy Międzynarodowym Instytucie Szkolnictwa Wyższego Zittau Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. W swoim wykładzie pt. "Zrównoważone użytkowanie gruntów na trójstyku granic" pan Seidel omówił również możliwości digitalizacji w celu zapewnienia bardziej zrównoważonego gospodarowania. „LANDNETZ – digitalizacja i usieciowienie dla optymalizacji procesów w produkcji roślinnej”, to tytuł prezentacji Tilla Kunkela z Köllitsch. Obszar doświadczalny LANDNETZ służy do testowania nowych zastosowań cyfryzacji dla celów rolniczych oraz sieci telefonii komórkowej na obszarach wiejskich. Region modelowy rozciąga się na południe od Gospodarstwa Dydaktyczno-Doświadczalnego Köllitsch do Lommatzscher Pflege. Uczestnicy bardzo intensywnie dyskutowali o korzyściach i akceptacji różnych technologii cyfrowych w praktyce rolniczej. Zgodzono się, że do tej pory wykorzystano tylko kilka zastosowań, takich jak systemy prowadzenia po ścieżce lub nawożenie dostosowane do danej powierzchni. W przypadku wielu technologii z praktycznego punktu widzenia nadal pozostaje dużo do zrobienia w zakresie badań i rozwoju.
Drugi dzień warsztatów przeznaczono na wycieczkę do Centrum Edukacji Ekologicznej "Izerska Łąka". Ponadto, podczas dyskusji podsumowującej można by omówić przyszłe tematy związane z "transferem wiedzy w Euroregionie". Jako ważny wymieniono temat utrzymania żyzności gleby poprzez regeneracyjne metody tworzenia próchnicy, ale także bardzo praktyczne Dni Pola.
Partnerem Wiodącym polsko-saksońskiego projektu jest Saksońskie Kuratorium Obszarów Wiejskich. Partnerem projektu na Dolnym Śląsku jest LGD Partnerstwo Izerskie. Od połowy 2020 roku organizowane były różne wydarzenia w zakresie transferu wiedzy w Euroregionie, na przykład wyjazd do Gospodarstwa Dydaktyczno-Doświadczalnego Köllitsch we wrześniu 2020 lub udział w Dniu Pola w październiku 2021 w Sulikowie.